Protestantyzm

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance przygotowało wystawę zatytułowaną: Evangelia. O związkach protestantów i katolików na ziemi trzcianeckiej i w regionie w 500. rocznicę wystąpienia Marcina Lutra. Jej wernisaż miał miejsce 27 października 2017 roku i zbiegł się nie tylko z rocznicą wysłania sławetnych 95 tez przygotowanych przez Marcina Lutra. Przypomnijmy, że miało to miejsce 31 października 1517 roku. Zbiegł się również ze 170. rocznicą konsekracji kościoła ewangelickiego w Trzciance. Wspomniana uroczystość miała miejsce 15 października 1847 roku.

Wernisaż wystawy uświetnił chór ewangelicki im. Oskara Kolberga z Piły pod dyrekcją Natalii Karolak.

Dlaczego o związkach protestantów i katolików

Wzajemne relacje przez wieki uchodziły za trudne. W masowej pamięci zapadły wojny religijne, konflikty, procesy czy tumulty. Rzadko pamięta się o przykładach współpracy. Dlatego Muzeum postanowiło wyszukać pozytywne relacje między wyznawcami religii o chrześcijańskich korzeniach.

Co na wystawie

Na wystawie znalazły się sakramentalia z dawnych kościołów ewangelickich regionu, przechowywanych obecnie świątyniach katolickich, w tym XVI wieczne misy chrzcielne. Na wystawie można zobaczyć najstarsze dokumenty wizytacyjne dotyczące trzcianeckich parafii oraz co ciekawe drzewo genealogiczne rodu Wedel Tuczyńskich z 1908 roku o wymiarach 148 cm*248 cm.

Andrzej Poniatowski

Galeria zdjęć

Możliwość komentowania została wyłączona.