Różne oblicza Kobiety Niepodległej.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości  oraz uzyskania praw wyborczych przez Polki 24 listopada 2018 r. w Hali Sportowo – Widowiskowej w Trzciance nasze Muzeum zorganizowało spotkanie poświęcone kobietom naszego regionu ”RÓŻNE OBLICZA KOBIETY NIEPODLEGŁEJ. Był to hołd złożony tym, które walczyły, byśmy my kobiety XXI wieku mogły: głosować, studiować, mieć własne konto w banku, własne zdanie czy zajmować wysokie stanowiska.

Spotkanie uświetniła promocja publikacji „Życie interesujących kobiet Trzcianki i okolic. Historie prawdziwe”, autorstwa Elżbiety Wiśnickiej. Opisane są w niej historie kobiet od XVI do XXI wieku, które zasługują na wyróżnienie za działalność na rzecz nauki, sztuki, literatury, medycyny czy innych dziedzin. Na ziemi trzcianeckiej mamy kobiety, które słyną, nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju.

Podczas uroczystości Krzysztof Wojciech Jaworski Burmistrz Trzcianki wręczył LAURY NIEPODLEGŁOŚCI trzem niezwykłym kobietom: pośmiertnie Bazylinie Rutkowskiej, uhonorowanej odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za ratowanie Żydów z narażeniem życia w czasie okupacji hitlerowskiej;  Wandzie Kaletce ( z domu Skrzyńskiej ), ps. Pola i Marii Szumilak ( z domu Krawiec) ps. „Zdzisława” – członkiniom tajnej młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Grunwald”, działającej w latach 1950-51. Prześladowane przez władze komunistyczne w latach 50. XX wieku.

Burmistrz Trzcianki uhonorował również „Kobiety wielkiego serca”: Barbarę Sadowską – współtwórczynię Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”; Krystynę Łukaszewską – Szydłowską  – lekarza pediatrę, między innymi wieloletnią  kierowniczkę Poradni Dziecięcej w trzcianeckim Zespole Opieki Zdrowotnej i współtwórczynię Stowarzyszenia „Pomagajmy dzieciom” oraz Bogumiłę Żyźniewską – prezesa Stowarzyszenia „Hospicjum w Trzciance”.

Następnie odbył się wykład rodowitej mieszkanki naszego miasta Doroty Jakubczyk doktor chemii, która obecnie mieszka we Francji i prowadzi badania naukowe, poszukując leków antybakteryjnych i antynowotworowych.

Po wykładzie zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w pokazie mody trzcianeckich projektantek Anny i Iwony Margańskich. Panie tworzą markę modową Mia Manufacture, znaną poza granicami naszego kraju.

Crème de la crème wieczoru był koncert Aster Haile przepięknej sopranistki, (która również rozsławia nasz region) przy akompaniamencie Grzegorza Rychlika ( fortepian). Śpiewaczka ukończyła studia w klasie śpiewu solowego dra hab. Tomasza Zagórskiego w Poznańskiej Akademii Muzycznej. Znana z „Dziadów” Mickiewicza w reżyserii R. Rychcika, w „Trojankach” Eurypidesa, w reż. K. Michalak oraz w „Solaris” na podstawie Lema w reż. E. Depty. Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten niezapomniany i wzruszający wieczór.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.