Uniwersytet dziecięcy

Od września 2016 r. w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej funkcjonuje Uniwersytet Muzealny, którego zadaniem jest zainteresowanie dzieci światem historii, nauki oraz działalnością trzcianeckiego muzeum. Spotkania Uniwersytetu Muzealnego odbywają się raz w miesiącu w sobotę w godz. 11.00-13.00. Zajęcia podzielone są na dwie części teoretyczną i praktyczną, gdzie każdy z uczestników przystępuje do wykonywania prac manualnych.Warto nadmienić, ze każdy z naszych „małych studentów” otrzymał indeks do którego wpisywane są zaliczenia z zajęć. Do tej pory odbyły się spotkania dotyczące m.in. Tajemnic przyrody, architektury, zjawisk atmosferycznych czy praw fizyki.

Grudniowe spotkanie dziecięcego uniwersytetu muzealnego.

W sobotę 16 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego. Tym razem nasi podopieczni stanęli przed niełatwym i pracochłonnym zadaniem budowy domku z piernika. Największą atrakcją okazało się zdobienie domków przy pomocy kolorowego lukru i najróżniejszych posypek. Nasza grupa wykazała się dużą cierpliwością i w ten sposób każdy uczestnik zajęć zyskał doskonałą, własnoręcznie wykonaną świąteczną dekorację.

Galeria zdjęć


Listopadowe spotkanie dziecięcego uniwersytetu muzealnego.

W sobotę 4 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego. Tym razem dzieci mogły zgłębić tajniki ceramiki, a dokładnie lepienia glinianych naczyń. Mogły się tego nauczyć dzięki wizycie pana Dawida Jagodzińskiego z Miasteczka Krajeńskiego, który specjalizuje się w wyrobie tego typu naczyń oraz ma duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla dzieci. Nasi podopieczni byli zachwyceni możliwością przekonania się jak działa tradycyjne koło garncarskie. Kolejnym etapem jest wypalenie ich dzieł, a na następnych zajęciach zajmiemy się ich zdobieniem przy użyciu farb do ceramiki.

 


Pierwsze zajęcia II roku Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego.

W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej zainaugurowano drugi rok Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego. Z tej okazji wybraliśmy się do pięknej zagrody „Stodoła Tradycji” w Rychliku. Po przyjeździe na dzieci czekało ciasto na podpłomyki, które upiekliśmy na płycie tradycyjnego pieca. Uczestnicy z przyjemnością próbowali swojego wypieku w połączeniu z miodem i dżemem. Kolejnym zadaniem było przygotowanie chleba na zakwasie. Zagniatanie ciasta okazało się ciężką pracą, ale wspólnymi siłami udało się osiągnąć sukces. W czasie kiedy ciasto chlebowe rosło, zabraliśmy się za szykowanie kolejnego smakołyku- drożdżowych chałek. Zapletliśmy piękne warkocze, które powędrowały do pieca i stanowiły smakowite drugie śniadanie. Dzieci z przyjemnością spróbowały także kawy zbożowej, której smak część grupy znała z domu. Właściciel „Stodoły Tradycji” zrobił naszym podopiecznym niezwykłą niespodziankę i zabrał ich na przejażdżkę po zagrodzie traktorkiem z przyczepą. W tym czasie ciasto, z którego miał powstać nasz chleb, było gotowe aby trafić do pieca. Każdy uczestnik otrzymał bochenek do domu
i mógł się pochwalić nowo zdobytymi umiejętnościami przed rodziną.
Zajęcia przebiegły w bardzo wesołej atmosferze i przybliżyły dzieciom tajniki tradycyjnych wypieków.


Zakończenie I roku Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego.

W sobotę, 17 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie  Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego przed wakacjami. Mali słuchacze tego dnia zmierzyli się z doświadczeniami w wyniku których miały powstać tzw. „glutki” czyli tegoroczny hit zabaw wśród dzieci, który można wykonać samemu w domu. Najmłodsi wykazali się wielkim zapałem, nie zawsze efekt ich pracy kończył się sukcesem. Po zabawie pełnej wrażeń każdy uczestnik zajęć otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek.

Drugi rok Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego rozpocznie się po przerwie wakacyjnej.